GÜRCİSTAN HEYETİMİZİN RİZE ZİYARETİ

SAĞLIKTA TÜRKİYE’NİN TECRÜBELERİNDEN YARARLANACAKLAR

Batum’da kurulması planlanan üniversite hastanesi için Türkiye’nin tecrübelerinden faydalanmak isteyen Gürcü Heyeti Ayder Health’in katkı ve girişimleriyle Rize’ye ziyaret gerçekleştirdi.

Geçtiğimiz günlerde Gürcistan heyeti ülkemizin sağlık alanındaki çalışmalarını yerinde görmek ve kendilerine rol model oluşturmak için Rize’ye ziyarette bulundu. Ayder Health’in katkılarıyla Ayder Haşimoğlu Otel’de konaklayan heyet Türkiye’ye geliş amaçlarının gelecekte bir üniversite hastanesi açmayı planladıklarını bunun içinse Rize’de bulunan üniversite hastanesini incelemek olduğunu belirtti. Gürcü Heyetten gelenler arasında Gürcistan Parlamento Meclis Başkan Yardımcısı  Ilia Nakashidze  Gürcistan Acara Özerk Bölgesi Sağlık Bakanı Zaal Mikeladze Gürcistan Trabzon Başkonsolosu Avtandil Mikatsadze Batum Shota Rustaveli Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Merab Khalvashi vardı. Heyete Rize İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe eşlik etti.

Gürcü heyeti Rize Vali Yardımcısı Ahmet Dalkıran bir araya gelirken Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Şatıroğlu ile çeşitli toplantılara katıldı.

TECRÜBE PAYLAŞMAK İSTİYORUZ

Gürcistan Parlamento Meclis Başkan Yardımcısı  Ilia Nakashidze, “Geliş amacımız Türkiye Gürcistan sağlık ilişkilerini güçlendirmek istiyoruz. İlk etapta tecrübe paylaşımı yetkililerin birbirini burada tanıması çok önemli. Ve bilgi alışverişi yapmak istiyoruz. Ayrıca Batum’da Cumhuriyet Hastanesi var ileride onu üniversite hastanesi olarak belirmek istiyoruz. Bunun içinse Rize’den bilgi almaya geldik. Eğitim araştırma hastanesinin nasıl işlediğini görmek istiyoruz. Çok mutluyuz Türk yetkililer çok yardım severler. Bize özveriyle bildiklerini anlatmaya çalışıyorlar. Bu da bizi çok mutlu ediyor.”

YENİ BİR ÜNİVERSİTE HASTANESİ TASARLIYORUZ

Gürcistan Acara Özerk Bölgesi Sağlık Bakanı Zaal Mikeladze, “Gürcistan Türkiye birbirine komşudur özellikle Acara Özerk  Bölgesi ve Rize birbirine çok yakındır bu ilişkileri de ilerletmeleri gerekir. Cumhuriyet Hastanesi’ni yeniden modernize ediyoruz. Onu üniversite hastanesi olarak belirlemek için tecrübe almaya geldik. Üniversite hastaneyi kullansın hastane de üniversiteyi kullansın ve kendini geliştirsin. Onun için Rize’de bulunan eğitim araştırma hastanesi bizim için önemli. Ayrıca acil servis bölümünü de incelemeye geldik. Bu bir tanışma ziyaretiydi gelecekte uzman ekipler gelerek burada çalışmalarına devam edecek. Rize İl Sağlık Müdürlüğü’ne bize olan destekleri için çok teşekkür ederiz.”

İLİŞKİLERİMİZİ DAHA DA İLERİ TAŞIMALIYIZ

Gürcistan Trabzon Başkonsolos’u Avtandil Mikatsadze , “Komşuyuz dostuz ilişkilerimizi daha da ileriye taşımak istiyoruz. Batum Rize’ye Tiflis’ten daha yakın. Buraya gelişimiz sağlık güvence sistemini yerinde görmek ve nasıl çalıştığını anlamak istiyoruz. Ayder’e de ilk defa geliyoruz doğanın cenneti diyebiliriz misafirperverlik için teşekkür ederiz.”

TÜRKİYE’Yİ ROL MODEL ALACAĞIZ

Batum Shota Rustaveli Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Merab Khalvashi, “Biz Türkiye’yi üniversite hastanesi konusunda çok tecrübeli görüyoruz. Rize’de bulunan üniversite hastanesini sadece yakınlığından dolayı değil aynı zamanda sistemlerinin çok iyi işlediğini bildiğimiz için geldik. Tecrübelerimizi böyle iyi çalışan bir sistemden almak istiyoruz. Üzerinde durmamız gereken ana konular ise, çalışma sistemi, kadro yapısı, akademik ve klinik çalışma nasıl beraber yönetiliyor bunu inceleyeceğiz. Aynı zamanda finans nasıl sağlanıyor ve devlet tarafından nasıl yönetiliyor detaylı bilgi alacağız. İleriki zamanda tanışmadan sonra ekipler gelip detaylı bilgi alacaktır.”

BİZE GÜVENİYORLAR

Rize İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe, “Bizim sağlık sistemimizi tanımak ve öğrenmek istiyorlar. Yakında kuracakları hastanede de bizim modelimizi kullanmak istiyorlar. İlk izlenimleri çok güzel. Bizim sistemimize güveniyorlar ve bizi örnek model almışlar. Ayrıca tedavi ettiğimiz hastaları var. Bunun için de ayrıca bizlere teşekkür ettiler.”